Ural Sport Programming Championship 2013

Standings

RankParticipantABCDEFGHIJSolvedTime
1Moscow SU Unpretired (Kornakov, Dlougach, Popelyshev)+
0:14
+
2:32
+1
2:35
+
1:28
+3
1:17
+2
3:47
+9
4:43
+
0:49
+
0:37
91382
2SPb NRU ITMO 1 (Kever, Korotkevich, Nigmatullin)+
0:11
+
1:33
+
1:11
19
4:59
+1
4:45
+4
2:31
+1
3:36
+
0:48
+
0:23
81018
3Moscow SU Trinity (Akhmedov, Ivanov, Shlyunkin)+
0:29
+2
3:56
+2
2:01
+1
1:28
+3
4:48
+3
4:02
7
4:57
+
1:16
+
0:17
81317
4Moscow IPT Unutterable Team (Zhukov, Smirnov, Tikhomirov)+
0:34
+
3:28
+
4:41
+1
1:29
+1
1:10
+
1:26
+
0:26
7834
5SPb SU Angry Muffin (Andreev, Karpov, Smykalov)+
0:46
+
4:53
+
3:12
+
1:54
+
1:20
3
4:57
+
1:17
+3
0:56
7918
6SPb SU 4 (Egorov, Kunyavskiy, Suvorov)+
0:27
+1
4:12
+
3:41
+1
0:37
2
2:43
+4
3:47
1
4:46
+
0:48
+
0:16
7948
7SPb SU Canyon (Boykiy, Pyshkin, Sokolov)+2
0:58
+1
2:28
+1
1:24
+1
3:22
+1
4:06
+
1:31
+1
0:54
71023
8Moscow SU SG (Sadkov, Mokin, Dubinin)+2
1:56
+
2:49
+
3:26
+1
2:12
+5
4:39
1
0:24
+
0:55
+2
0:58
71215
9Warsaw U 1 (Andrychowicz, Klimek, Kociumaka)+2
1:02
+1
4:43
+1
1:19
+8
2:52
+10
4:58
2
4:55
+
0:33
+1
0:34
71421
10SPb SU ITMO 2009 #1 (Isenbaev, Kapun, Buzdalov)+
0:44
+1
3:52
+
1:46
+
0:59
5
4:57
4
4:23
4
4:50
+
0:48
+
0:15
6524
11SPb SU: Burunduchki (Kopeliovich, Davydov, Smirnov)+1
0:32
+1
2:38
+
0:40
3
4:54
+1
2:29
6
4:59
+
1:15
+
1:09
6583
12Moscow SU T@pirenock (Evstropov, Pyaderkin, Ivlev)+1
0:39
+
1:26
+
1:33
2
2:33
+5
3:29
1
4:55
+
1:06
+
0:51
6664
13Petr Team (Kulikov, Mavrin, Mitrichev)+1
0:12
+1
2:13
+2
1:28
+3
2:07
3
4:58
4
4:55
+
1:05
+3
1:37
6722
14University of Wroclaw 1 (Tarnawski, Straszak, Piekarska)+1
0:41
+
2:30
+
1:05
+5
4:22
3
4:59
+
1:30
+1
0:29
6777
15SPb NRU ITMO 2 (Demianiuk, Krotkov, Komarov)+1
0:59
+
4:02
+4
2:08
+
4:06
+
1:09
+
0:43
6887
16Belarusian SU: Surprise Team (Irzhavski, Tolstikov, Pisarchyk)+3
0:41
+3
3:45
+
1:21
+
4:33
6
4:46
5
4:59
+
2:35
+
1:06
6961
17Moscow SU: ST (Rogulenko, Kaluzhin, Fedorov)+1
0:42
1
4:57
+
1:04
+12
3:57
+3
4:14
+
1:12
+
0:15
61004
18Ural FU Orange (Dolgorukov, Schelkonogov, Soboleva)+2
0:58
+3
4:44
+
1:12
+1
4:21
14
4:59
+1
2:52
+
0:32
61019
19Almaty IITU (Bolshakov, Kovalenko, Kutybaev)+1
0:37
+
4:50
+1
1:51
+
4:27
+
3:23
+1
1:01
61029
20Shanghai Jiao Tong U Mithril (Shang, Jin, Guo)+
0:32
+3
1:45
+11
4:20
+
0:47
4
4:27
5
4:58
+
4:52
+
0:24
61040
21University of Wroclaw 2 (Dudek, Duleba, Golebiewski)+
1:04
+2
4:50
+1
2:21
5
4:58
+2
4:26
+
1:41
+3
1:21
61103
22Sun Yat-sen U: BlackBlade (Tan, Lin, Huang)+2
0:43
3
4:50
+1
1:09
+5
2:55
+4
3:52
+2
4:56
+
0:21
61116
23Ural FU It depends (Mukhametianov, Merkuryev, Krasnoselskikh)+
0:15
+
1:08
+8
4:36
+8
3:48
+
3:16
+
1:06
61169
24Moscow IPT Lambda (Pimenov, Alsarmini, Gorshenin)+2
0:47
+2
4:15
+17
4:55
+1
4:29
+
3:42
+2
0:58
61626
25Belarusian SU (Malevich, Udovichenko, Zhgirovski)+
0:25
+
3:33
+
0:54
14
4:59
+
1:22
+
0:38
5412
26Nizhny Novgorod SU (Epifanov)+2
0:17
+1
3:32
+
1:04
11
4:59
3
4:34
+
1:13
+
0:26
5452
27Tsinghua U: Again And Again (Wu, Mao, Mao)+
0:29
1
4:19
+1
2:18
+2
1:14
6
4:56
+
1:38
+
1:04
5463
28Moscow SU Room 315 (Ignatev, Artuhin, Paramonov)+
0:26
1
4:30
+2
1:44
+1
2:59
12
4:56
4
4:59
+
0:53
+1
0:55
5497
29Moscow SU Hamsters (Agulenko, Shapovalov, Zhukov)+2
0:51
+1
3:29
+
1:19
5
2:46
13
4:59
+
1:13
+
0:52
5524
30Viral Team (Kouprin, Alipov, Kolupaev)+
0:28
1
2:06
+
1:40
+
4:01
1
1:00
9
4:58
+
2:17
+
0:49
5555
31SPb AU 1 (Chadnov, Krasko, Lazarev)+8
1:38
8
4:54
+
2:21
+1
1:51
+
1:03
+
0:50
5643
32Moscow IPT The Sun (Chebanov, Mashrabov, Rukhovich)+1
1:13
+1
4:41
+
1:28
3
4:33
1
4:59
+2
2:22
+
0:45
5709
33Ural FU Salmon with Tomato Sauce (Zaynullin, Nazarov, Samoylenko)+1
1:48
+1
4:27
1
4:50
+1
2:24
3
4:35
+
1:08
+
1:05
5712
34FML 31: g (Riazanov, Ivaschenko, Sivukhin)+5
1:59
2
4:59
+
2:30
+
3:15
+
1:50
+1
0:40
5734
35Dembel's dreaming bastards (Kurpilansky, Fominykh, Chevdar)+
0:57
+
1:41
1
4:59
+6
4:40
+
3:03
+
0:47
5788
36SPb NRU ITMO 3 (Kovsharov, Minaev, Vasilyev)+1
0:40
+
4:51
+
3:45
+
2:52
+
0:44
5792
37Zhejiang U ArcadiaConvent (Chen, Zhou, Chen)+
0:23
1
4:29
+3
3:03
+3
3:55
+
3:31
+
1:02
5834
38Petrozavodsk SU 1 (Ioffe, Filev, Shapovalov)+3
1:25
1
4:53
+
2:05
+
3:49
+1
4:35
+
0:58
5852
39SPb NRU ITMO 4 (Bardashevich, Kucherenko, Vedernikov)+5
1:31
2
4:58
+2
2:06
+3
4:42
+
3:38
+1
1:08
51005
40Saratov SU #3 (Kholkin, Los, Chumachenko)+1
1:30
+3
3:13
+2
4:38
+
3:59
+6
4:08
51288
41Moscow IPT Ababahalamaha (Anurin, Dmitriev, Ostanin)+
0:43
+
1:38
1
2:25
7
4:59
7
4:59
+
1:01
+1
0:52
4274
42Izhevsk STU: CynepMyTaHTbl (Burlakov, Gatin, Smirnov)+
0:46
+
1:43
1
0:17
12
4:58
+
1:16
+1
0:33
4278
43PVP Team (Khaustov, Abizyaev, Chalyshev)+
0:27
7
4:59
+1
1:39
1
1:26
+
2:17
+
0:44
4327
44Perm 9 (Sergeev, Ponomarev, Kuznetsova)+3
1:03
5
4:37
+
1:19
2
3:23
+
1:44
+
0:31
4337
45Ufa SATU: Turtle Commander (Mazgarov, Ripatti, Lezhankin)+1
0:53
+
1:19
11
3:48
1
0:30
+
1:33
+
1:56
4361
46Perm SU: Meerkats (Akimov, Osherov, Zayakin)+
0:26
+
1:44
+
1:58
+4
0:57
4385
47Ural FU antAndWoodpecker (Borozdin, Kuchumov, Ageev)+1
1:03
1
4:58
+1
2:02
+
2:32
+
0:37
4414
48Kazan FU Team 1 (Butin, Gainitdinov, Yamilov)+
0:43
+3
2:10
1
0:17
11
4:59
+
1:25
+2
1:29
4447
49Moscow Aviation I 1 (Belousov, Safronov, Zhuravlev)+4
1:37
2
2:44
+
2:00
22
4:59
+
2:16
+
0:53
4486
50SPb SU is a Ball (Gordeev, Sayfutdinov, Simonov)+
0:21
+
2:24
6
4:58
+1
4:18
+1
0:52
4515
51Tyumen SU: Zeppelin (Durynin, Pogodin, Yagudin)+1
1:22
3
4:59
+
3:01
+
3:58
+
0:39
4560
52MSU Tashkent (Kabulov, Sitdikov, Chirevko)+1
1:17
1
0:26
+
3:14
1
4:35
+
2:46
+
1:46
4563
53Moscow SU 04 (Kumok, Permin, Cherepanov)+2
0:50
+1
2:02
8
4:57
+2
4:01
+
0:56
4569
54Team.GOV Afterparty (Kokovin, Kantorov, Burmistrov)+5
1:11
+
3:31
9
4:55
+
2:02
+
1:51
4615
55SPb SU: Where is Bobik (Ezus, Novikov, Malinovskii)+3
1:09
2
4:35
+
2:14
1
3:22
+
2:57
+6
1:40
4660
56Peking U: Ragnarok (Liang, Li, Wu)+4
2:01
3
4:59
+
2:29
+2
2:56
+4
1:07
4713
57SPb SU: Flattershy is the best pony (Belous, Tyshuk, Granovsky)+3
1:04
2
2:08
+3
4:34
+
2:21
+2
1:41
4740
58Moscow ISiS 1 (Kofman, Bulatov, Krohina)+2
1:03
1
2:32
+
1:34
+
0:51
3248
59Moscow SU Acaso (Volnov, Doykov, Korovin)+
0:24
4
3:50
16
4:52
+
2:17
+1
1:22
3263
60Nizhnekamsk ICT Wave (Kashapova, Khalikov, Ryazanov)+1
1:36
3
4:32
+1
2:15
+
0:51
3322
61South Ural SU: Nevermind (Shaveinikov, Sapronov, Korsun)+
1:02
+
2:11
2
0:44
+
2:40
9
4:58
3353
62Altai SU: RWMF (Kirlitsa, Dorofeeva, Lenyuk)+1
1:40
4
4:47
+9
4:44
2584
63Samara SU: Samsa (Meyerson, Nikiforov, Nikulin)+17
3:31
+
4:00
2791
64Syktyvkar SU: adorablejoke (Anton, Evgeniy, Vasiliy)+2
3:01
3
4:58
1221
65Orenburg SU: Quasar (Larin, Adrova, Taziev)+4
2:50
1250
66Perm NRPU: Shreodinger team (Baluev, Vlasov, Ozhgibesov)14
3:57
3
4:20
4
4:22
00
66Perm HSE (Vursalov, Neustroev, Razin)37
4:58
1
4:28
00
66Magnitogorsk STU (Skidan, Bezborodov, Adigamov)8
1:58
1
3:05
00
66Tyumen SOGU 1 (Zemerov, Kobzar', Kolmakov)14
4:59
2
4:18
00
66Orenburg SPedU (Lapshin, Mahalova, Samsonov)7
4:39
00
Accepted:27%26%64%50%10%10%6%4%87%48%
Participants:65257601623435961